Genel Bilgiler

Almanya’da eğitim, diğer Avrupa ülkelerinden farklı olarak ücretsizdir. Bu sayede öğrenciler, yıllık herhangi bir ücret ödemeden, sadece dönemde ortalama 200-400 Euro harç ücreti ödeyerek üniversite okuyabilirler. Bu harç ücreti ise, eyalet içerisinde şehirler arası trenlere ve üniversitenin şehrindeki bütün toplu taşıma araçlarında ücretsiz seyahat edebilme imkânı sağlar. Ayrıca Almanya’da üniversite öğrencisi olmak sinema, tiyatro, kütüphane, café gibi yerlerde indirim gibi birçok avantaj sağlar.

Almanya’daki üniversitelere yabancı öğrenci olarak Türkiye’den başvurmak için belli koşulları sağlamanız gerekmektedir. Lisans başvurularında okumak istediğiniz bölümü veya dengini Türkiye’de herhangi bir üniversitede kazanmış olmanız gerekmektedir. ÖSYM Yerleştirme belgesi Almanya tarafından üniversite yeterliliği olarak kabul edildiği için ayrıyeten bir sınava girmenize gerek kalmamaktadır.

Ek olarak Almanya’daki üniversiteler dil seviyesi olarak C1, bazı durumlarda ise B2 Almancayı şart koşmaktadır. Lisans bölümlerinin çoğu Almanca olduğundan, bölüme başlamadan önce Almanca kursunda veya üniversitelerin kendi sundukları Almanca hazırlık kurslarında öğrencilerin Almanca öğrenmeleri gerekmektedir. Yüksek lisans için de durum hemen hemen aynı olmakla birlikte, eğitim dili İngilizce olan lisans bölümleri de mevcuttur.

Başvuru işlemleri hem online hem de posta yoluyla gerçekleştirilir. Belgelerin orijinallerinin tasdikli kopyaları üniversitelerin ilgili başvuru kabul bürolarına gönderilmelidir. Online olarak ise üniversiteye göre doldurulması gereken bazı formlar olabilir. Her üniversitenin müracaat süreci ve gerekli gördükleri belgeler farklı olduğundan, üniversite özelinde hazırlık yapmak gerekir. Genellikle gerekli olan belgeler: ÖSYM belgesi, diploma, dil belgesi, transkript, motivasyon mektubu, pasaport, CV…

Üniversite kabulü aldıktan sonra uzun süreli öğrenci vizesi için müracaat edilir. Bu işlem konsoloslukların yoğunluğuna bağlı olarak uzun sürebilir.

Kendinize Uygun Eğitimi Bulun

Almanya’da eğitim hakkında bilgi almak için bizim ile iletişime geçiniz.