Neden Yurtdışında Eğitim

NEDEN YURT DIŞI EĞİTİM?

Günümüz küresel dünyasında ulaşım ve bilişim alanlardaki teknolojik ilerlemeler sayesinde, öğrenci hareketliliği insanlık tarihinde daha önce görülmemiş boyutlarda giderek artmıştır. Farklı ülkelere giderek kendi kültüründen başka kültürlerde eğitim almak isteyen öğrencilerle yapılan anket sonuçları, yurtdışı eğitimin sunduğu fırsatlarla ilgili ilginç sonuçlar ortaya çıkarmıştır.

Yurtdışında alınan eğitimler, herşeyden önce dünyaya bakış açısını değiştirir. Artık dünyaya sadece yaşadığınız mahalleden, şehirden, ülkeden bakmazsınız. Yavaş yavaş kapılar açılır ve siz tüm dünyayı ve insanları kucaklamaya başlarsınız. Global bakış açınız büyür. Kuşkusuz alınan bu eğitimler yaratıcılığınızı geliştirir.

Dil öğrenmenin en iyi yolu olarak da, yine yurtdışında eğitimi görüyoruz. O dilin konuşulduğu ülkede yaşamak, size dille çevrili bir yaşam kazandırır. Bu öğrenme koşullarında dil çok hızlı gelişir ve kolay seyahat imkanı sağlar.
Yurtdışında eğitim yapmak bireyin kendine olan güvenini artıracaktır. Hergün onlarca bilgi ve deneyim kazanacaksınız. Konfor alanından çıkmak başlarda korkutucu ve zorlu bir yolculuk gibi dursa da, bütün bir insan olmak ve yeni tecrübeler edinmek için yapmanız gereken şeydir.

Eğer kendi oluşturduğunuz tehlikesiz ortamdan, yani konfor alanından çıkmaz ve direnç gösterirseniz, yetenekleriniz tetiklenmez ve gelişme göstermeyebilir. Kişinin sürekli gelişme ve öğrenme kabiliyetinin ilerleyebilmesi için bu alandan çıkması gereklidir. Dünyanın öbür ucuna gidip okumak, tam da bunun için mükemmel bir yoldur.
Dünyanın en çok satan kitapları arasında yer alan, Pulitzer Ödüllü ‘’Bülbülü Öldürmek’’ romanının yazarı Harper Lee, Amerika’da doğmuş, ülkesinde öğrenim görürken, değişim öğrencisi olarak İngiltere’ye gelmiştir. Avrupa medeniyetini deneyimlemek, genç yaşında ona birçok katkı sağlamıştır. Çıkardığı ilk roman olan ‘’Bülbülü Öldürmek’’ Harper Lee’yi unutulmaz yazarlar arasına sokmuştur.

Problem çözme yeteneğini geliştirmek için yurtdışı eğitim ideal bir fırsattır. Evinizdeki destek ağınızı düşünün. Büyük bir problemle karşılaştığınızda, aileniz, yakın arkadaşlarınız destek ağınızdır. Yurtdışında tek başınıza iken, problemlere karşı destek ağınızı kullanma şansınız çok daha düşüktür. Zorda kaldığınızda bu problemlerle nasıl yüzleştiğiniz, onları nasıl çözdüğünüz ve sonrasında nasıl bir yol izlediğiniz, sizin içinizdeki cevherin kalibresini ortaya çıkaracak ve sizi olduğunuz insan olarak şekillendirecektir.

Son olarak, günümüzde ülkeler arası birbirine bağlı ekonomiler, işverenleri, uluslararası yaşam deneyimine sahip ve farklı kültürlerden insanlarla rahatlıkla iletişim kurabilen kişileri işe almaya teşvik ediyor. Zira bu beceriler, kişiyi rekabetçi iş piyasasında zorlukları çözme, cesaretli olma ve risk alma gibi çok sayıda yeteneğe sahip olmaya itiyor. Aynı zamanda elde edilen küresel deneyim, ders kitaplarından öğrenilemeyecek bilgiler sunuyor. Bu nedenle yurt dışında eğitim almak gitgide daha da önem kazanıyor.

Yazar: Dr. Gülnur Doğanata

Etiketler: #YurtdışıEğitim #KüreselBakışAçısı #DilÖğrenme #ÖğrenmeDeneyimi #KişiselGelişim #KonforAlanı #HarperLee #ProblemÇözme #UluslararasıDeneyim #İşPiyasası #KüreselBeceriler #EğitimFırsatları